DARMOWA DOSTAWA  DLA ZAMÓWIEŃ POWYŻEJ 300 ZŁ DARMOWA DOSTAWA
1000+ pozytywnych opinii
Bezpieczne zakupy
Unikalne wzory zaproszeń
Jak napisać zaproszenie ślubne?
Jak napisać zaproszenie ślubne?

jaki sposób mam przygotować tekst do zaproszeń? Gdzie znajdę wzór zaproszenia? Jakich danych potrzebuję? – to jedne z najczęściej powtarzających się pytań przyszłych nowożeńców dotyczących zaproszeń ślubnych.

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz tekst do zaproszeń na urodziny, ślub czy inną uroczystość, są dane, bez których się nie obejdzie. Mamy tutaj na myśli oczywiście takie informacje jak: kto zaprasza, kogo zaprasza, a także informacje o dacie i miejscu uroczystości. Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania jesteś już w połowie drogi… no prawie 

Zaproszenie czy zawiadomienie?

Większość Par Młodych potrzebuje dwóch wersji zaproszeń na swoją uroczystość. Pierwsza z nich to zaproszenia na ślub oraz wesele, druga zaś to zaproszenie wyłącznie na ślub – zwane inaczej zawiadomieniem.

W tym miejscu powinniście zadać sobie pytanie, czy macie życzenie, aby wszyscy goście których o uroczystości informujecie pojawili się zarówno na ceremonii jak i na przyjęciu weselnym? Jeśli nie – musicie także zamówić / wykonać zawiadomienia. 

Zaproszenia z personalizacją czy bez?

Na etapie przygotowywania tekstu do zaproszenia musisz zdecydować czy będą one personalizowane, (nazwiska będą wpisane bezpośrednio przy wydruku), czy sami będziecie wypisywać zaproszenia ręcznie. O ile w przypadku „wykropkowanych” zaproszeń wybór tekstu nie ma większego znaczenia, to w przypadku zaproszeń personalizowanych już tak. W zależności od rodzaju tekstu nazwiska gości powinny być odmienione lub nie.

Jeśli na przykład tekst zaproszenia przyjmuje taką formę:

Alicja Kowalska i Paweł Trojanowski serdecznie zapraszają…

to wtedy nazwiska gości muszą być wypisane w formie odmienionej czyli:

…zapraszają Kamilę i Pawła Przykładowskich na uroczystość Zaślubin…

Wszystkie nazwiska gości należy wtedy odmienić, aby pasowały do całego tekstu.

Są jednak wzory tekstów, w których zaproszenia są personalizowane, ale tekst nie wymaga ich odmiany. Poniżej przykład:

 Alicja Kowalska i Paweł Trojanowski będą wielce zaszczyceni gdy

Kamila i Paweł Przykładowscy

uroczystości tej obecnością swoją wspaniałości przydadzą.

Otwierane zaproszenia ślubne zazwyczaj nie wymagają dodatkowej ‚małej karty’, gdyż wszystkie treści można zmieścić po obu stronach wewnętrznej części zaproszenia.

(zdjęcie – www.lilyzaproszenia.pl)

Zaproszenia dla obcokrajowców

Przed wydrukiem zaproszeń warto prześledzić listę gości w poszukiwaniu osób, dla których konieczne będzie przygotowanie tekstu w innym języku. Sytuacja w przypadku zaproszeń dla obcokrajowców jest o tyle prostsza, że w zdecydowanej większości języków imiona i nazwiska gości nie wymagają odmiany.

Wierszyki, cytaty, ikony, piktogramy.

Zdecydowana większość Par Młodych decyduje się na zamieszczenie w swoich zaproszeniach cytatu, wierszyka „zamiast kwiatów” lub piktogramów informujących o tym co chcą dostać w prezencie .

Prośby o nieprzynoszenie kwiatów wydają się być zasadne, bo taka ilość bukietów stanowi problem z przechowaniem i transportem. Pamiętajmy jednak, że decydując się na określenie zamiennika kwiatów warto zasugerować coś w podobnej cenie np. wino, czekoladki czy książkę.

Pisanie w zaproszeniu o kopertach jako zamiennik kwiatów jest mocno nie na miejscu, bo to prezent właściwy, który najpewniej i tak dostaniecie. 

W przypadku cytatów Pary Młode wybierają po prostu takie, które im się podobają, ale mam tutaj jedną radę – niech cytat nie będzie zbyt długi! Sprawia to, że zaproszenie staje się mało czytelne. 

No dobra, wiem już o co chodzi, ale jak ja mam to zapisać?

(zdjęcie – www.lilyzaproszenia.pl)

  1. Kto zaprasza? –  Tutaj wpisujemy imiona lub imiona i nazwiska nowożeńców
  2. Kto zaprasza? – Często bywa, że rodzice pomagają przy organizacji przyjęcia więc również wymienia się ich w tej sekcji. Nie jest to jednak regułą. 
  3. Kogo zaprasza? – Zamieszczamy tu imię i nazwisko osoby lub osób zapraszanych. Forma zaproszenia określa czy dane trzeba odmienić.
  4. Z jakiej okazji? 
  5. Kiedy? – Dokładna data i godzina ceremonii zaślubin.
  6. Gdzie? – Dokładny adres miejsca przyjmowania sakramentu / ślubu cywilnego.
  7. Zaproszenie na przyjęcie – Dokładny adres lokalu w którym odbywać się będzie przyjęcie weselne. (Pamiętaj, że tej sekcji nie wpisuje się zawiadomieniach!)
  8. Prośba o potwierdzenie przybycia –  Osoby zapraszane powinny mieć co najmniej miesiąc na potwierdzenie. Datę końcową do którego można potwierdzać swoją obecność warto określić na ok miesiąc przed wydarzeniem. Nie zapomnijcie podać numeru kontaktowego.  
    (Pamiętaj, że tej sekcji nie wpisuje się zawiadomieniach!)  
  9. Wierszyk – Jako opcja. Nie z każdym projektem zaproszeń dobrze się komponuje. 

Zdecydowana większość gotowych tekstów, które można znaleźć w internecie może być wykorzystana zarówno dla zaproszeń jak i dla zawiadomień. Wystarczy tylko usunąć z zaproszenia na ślub i wesele informacji o przyjęciu weselnym oraz potwierdzeniu przybycia. Są jednak również teksty zaproszeń, w których taki zabieg nie będzie możliwy i dla zaproszeń na sam ślub będzie konieczny wybór innego tekstu.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule rozwiały wszelkie wątpliwości co do zawartości zaproszeń oraz zawiadomień i pozwolą Wam napisać  eleganckie zaproszenia dla Waszych bliskich.